Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w ogólnych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Niemniej jednak nieefektywne techniki wykorzystywania nawozów zmniejszą skuteczność ich wyeksploatowania przez drzewa. Stosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bo nieefektywne stosowanie nawozów może też zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie truć wodę drenażową.

arkop actipol

Nawozy w sadownictwie – efektywność zastosowania

Długoterminową ripostą na odpowiednie użycie nawozów w sadach jest właściwe przemyślenie strategii ich stosowania, żeby upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to wyłącznie dopuszczalne – oczywiście biorąc pod uwagę warunki i możliwości. W znacznej większości sadów nawóz podawany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony niedaleko linii drzew lub wprowadzany w ramach nawadniania.

Przeważnie sadownicy selekcjonują nawóz na bazie wyników uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się także pod szczególną uwagę sprawę kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Jednak innym aspektem w szeregu przypadków pomijanym jest zdolność różnych nawozów oraz czynników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich charakterystyczna mobilność może posiadać ogromny wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z niedostatecznych technik wykorzystywania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą więc być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednak, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym porządnym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu lub też jego składników w glebie.