Najważniejszym spośród globalnych utrudnień w lwiej części miast w naszym kraju jest transport. Nasze województwa są nie zaadaptowane do tak ogromnego natężenia ruchu, jaki pojawił się przez zwiększenie się ilości samochodów na krajowych drogach. Przez to właśnie główną z najważniejszych kierunków rozwoju które musi rozpocząć prawie każde miasto jest inwestycja w transport i infrastrukturę komunikacyjną. Jezdnie i transport miejski to najważniejszy obszar, jaki da przestrzeń na to by poprawić wygodę krakowian a także usprawni całokształt infrastruktury miasta.

Na tle innych gmin, inwestycje drogowe w grodzie Kraka silnie się wybijają. Krakowianie w referendum opowiedzieli się za metrem, jednak zanim ono powstanie, w komunikację autobusową i tramwajową i nawierzchnie drogowe potrzeba włożyć sporo środków . Spośród bardziej istotnych decyzji finansowych trzeba wymienić:
w pełni napędzaną elektrycznie linię autobusową – pierwszą w Polsce,
innowacyjne linie tramwajowe na Ruczaju,
w pełni rozwinięty dworzec kolejowy wraz z miejscem handlowym.
Oprócz tego, w perspektywie rozwoju Kraków przewiduje budowę przynajmniej kilkanaście nowych dróg dojazdowych pomiędzy już wybudowanymi połączeniami oraz naprawy już powstałych połączeń autobusowych i połączeń podmiejskich.
Mieszkańcy remontów nie znoszą – problemy w komunikacji i dojazdach do pracy przeszkadzają w codziennym życiu. Warto zaś pamiętać, że bez remontów jakość dróg nie może być lepsza i by mieszkało się wygodniej, wymagać trzeba cierpliwości.Jacek Majchrowski prezydent
Inwestycje w komunikacje to nie tylko następne drogi, ale również doskonalszej odporności nawierzchnia dróg, która będzie mocniejsza i odporna. (jednym z takich wzorów jest odporna na ścieranie nawierzchnia drogi na skrzyżowaniu Zakopiańska – Brożka i na zewnętrznej jezdni Wadowickiej). Oczywiście, Kraków potrzebuje jeszcze wielu zmian i inwestycji, by poruszało się po mieście dobrze. Nie tylko autem, ale też komunikacją miejską. Ale widać jasno, że wszystko jest na prostej drodze do tego, by mieszkańcom żyło się tu naprawdę wygodnie i przyjemnie.